MU RAAMATUD:

Avaldanud rootsi keeles 50 raamatut - esimene 1969 a. ja siiani viimane 2001 a. Enamus raamatuid on kirjutatud eesti ja balti teemadel.

Suur osa on tôlgitud erinevatesse keeltesse - eesti keelde küll ainult üks seguversioon esimesest Eesti ja Baltikumi raamatust (nr 4 ja 6 all), raamat "soomestumisest" (nr 16) ja osa raamatutest kaasajooksikutest (nr 32) ja rannarootslastest (nr 44) .

Soome keeles on avaldatud mitu Eestit, Baltikumi ja Soomet käsitavat raamatut (nr 6, 12, 15, 16, 17, 19, 20, 22, 23).

Inglise keeles on olemas esimene Balti raamat (nr 6) ja Bruci raamat (nr 12).

Saksa keeles ka mingi seguvariant esimesest Eesti ja Balti raamatust (nr 4 ja 6).

Teisi raamatuid on veel tôlgitud norra, islandi, jaapani, korea, läti, leedu, poola ja vene keelde.

  1. Latinamerika - reform eller stagnation? ("Ladina-Ameerika - reform vôi paigalseis?), 1969. Kirjutatud pärast suvetööd rootsi Saléni reederifirmas, kus minu ülesandeks oli jälgida banaanilaevade liikumisi Ladina-Ameerikast Euroopasse ja Jaapani. Tekitas huvi ise kaasa minna ja ettevalmistuseks suure hulga raamatuid lugedes leidsin et rootsi keeles polegi head raamatut - ainult prahti mis välja antud osaliselt sellepärast, et nimes esines sôna "revolutsioon" (minu raamatu pealkiri oligi môeldud poleemikana taolise revolutsiooniluulu vastu).
  2. Mu esimese raamatu kaan

    Kuna puudus hea rootsikeelne raamat, otsustasime mône sôbraga selle ise kirjutada - aga sôbrad muutusid "neegripoisteks" ja lôpuks tuli mul terve raamat ise kirjutada. Omat moodi kerge algus, sest kui oleksin algusest peale teadnud, et pean terve raamatu ise kirjutama - kas oleks julgust jätkunud?

  3. Samemakt? ("Lapi vôim?";toim.), 1970. Antoloogia laplaste probleemidest.
  4. Jordens förtryckta - etniska minoriteter i världen ("Maailma rôhutud - eetnilised vähemused maailmas"; koos Rootsi Teaduste Akadeemia rahvusvahelise sekretäri Olof G.Tandbergiga), 1970
  5. Estland - en studie i imperialism, ("Eesti - uuring imperialismist"), 1971. Ärritas rootsi pahempoolseid arvamuskujundajaid, aga tagantjärele hinnates vôiks pigem väita et isegi mina oleksin vôinud olla veelgi nôukogudekriitilisem.
  6. Bangladesh - ett asiatiskt dilemma, ("Bangladesh - aasia dilemma"), 1971
  7. Vad händer i Baltikum?, ("Mis toimub Baltikumis?"), 1973. Eestikeelne väljaanne "Saatusi ja saavutusi", Eesti Kirjanike Kooperativ, Lund 1973. Mu esimese Eesti ja Balti raamatute eestikeelne tôlge - kaan abikaasalt
  8. Kontinent i obalans. Latinamerikanska perspektiv ("Tasakaaluta maakeraosa. Ladina-ameerika vaatenurki"; toim. Koos rootsi liberaali ja hiljem pangadusmehe ja saadiku David Wirmarkiga ), 1973
  9. Minoriteter i Sverige, ("Rootsi vähemused"), 1973. Lühiväljaanne pôhikoolide ôpilastele.
  10. Sverige, Sverige, fosterland!, ("Rootsi, Rootsi kodumaa!"), 1974. Isiklikult kirjutatud vaidlusraamat rootsi sisserändajate- ja vähemuspoliitikast.
  11. Att så socialism och skörda fascism. Fallet Chile, ("Külvata sotsialismi ja lôigata fasismi. Tshiili juhtum"),1974. Mu enim rünnatud raamat, aga kirjutatud sama rahulikult liberaalse meele ja keelega kui mu Eesti ja Balti raamatud.
  12. Förlovat och förlorat land. Reportage från Palestina, ("Tôotatud ja kaotatud maa. Palestiina reportaazid"), 1974
  13. Det moderna Island, ("Tänapäeva Island"), 1975. Avaldatud Rootsi Välispoliitilise instituudi sarjas "Världspolitikens dagsfrågor" (Maailmapoliitika päevaküsimused).
  14. Bruce! Driven av kärlek eller…?("Bruce! Ajendatud armastusest vôi...?"), 1976. Pônevusraamat skandinaavia päritoluga ameerika misjonärist Amazonase ürgmetsas keda tembeldati "kultuurimôrvariks" ja môrvariks, aga kes seda ei olnud. Tänu sellele muutusin ka mina, heade uudiste vahendajana, rootsi vabausklike lemmikuks ja järgnesid rida raamatuid usklikest (ees)kujudest. Bruce Olsoni enda raamat on ilmunud eesti keeles, "Bruchko" (tôlkinud Arvi Siig), Logos, Sthlm 1994.
  15. Så fungerar Sverige! ("Nii toimib Rootsi", Lennart Frantzéni joonised), 1976. Mu enim levinud raamat, tiraaz üle 100 000 mis oli Rootsis väga suur - väljaandja oli Rootsi suurim raamatuklubi.
  16. Boliviafararna, ("Boliiviasse minejad"),1977. Elulookirjeldused ja reportaazid rootsi nelipühilastest vôôral maal.
  17. Det tredje Israel, ("Kolmas Iisrael"), 1977. Reportaazid "kôikidest teistest" Pühal maal - neist kes pole tavalised juudiusulised vôi moslemi araablased. Etioopia ôigeusklike ülempreester lihavôttepühade ajal Hauakiriku katusel JeruusalemmasEtioopia ôigeusksete ülempreester Hauakiriku katusel lihavôttepühade ajal Jeruusalemmas.
  18. Vad händer i Finland?, ("Mis toimub Soomes?"), 1977. "Soomestumisest", tugevalt rünnatud Kekkoseni kaastööliste/ kaasajooksikute poolt, aga vaatamata sellele küllaltki asjalik ja môôdukas. Eestikeelne väljaanne "Mis toimub Soomes?",Välis-Eesti & EMP, Sthlm 1977.
  19. Fallet Engström-Sareld, ("E-Si juhtum"), 1978. Kahest rootsi nelipühalisest, keda vangistati N.Liidus süüdistatuna piiblite salakaubaveos. Kas see on tôlgitud jaapani vôi korea keelde?Jaapani vôi korea tôlge?
  20. Astrid! Marseilles ängel, ("Astrid. Marseille´si ingel"), 1978. Veel ühest nelipühilasest, Prantsusmaal sotsiaalse misjonärina töötavast daamist.
  21. En dröm om frihet! Om passivt motstånd i dagens Baltikum, ("Unelm vabadusest. Passiivsest vastupanust tänapäeva Baltikumis"), 1978.
  22. Fallet Agapov, ("Agapovi juhtum"), 1978. Pônevus- ja vaidlusraamatus vene meremehest kes hüppas ära Rootsi ja saatis väikese lennuki perele järele.
  23. TV-folk, ("Teleinimesed"), 1978. Aluseks mitmeaastane küsitlussari mida kirjutasin Rootsi suurimale nädalalehele rootsi telekolleegidest.
  24. Lång väg till frihet, ("Pikk tee vabaduseni"), 1979. Pônevus- ja vaidlusraamat läti luteriusu pastorist, Hugo Maksimilians Grivansist, kelle teekond viis pärast 16 siberi laagriaastat üle Läti lôpuks Rootsi - kuhu ta abikaasa ja pojad olid pôgenenud juba 33 aastat varem.
  25. Kristna martyrer i öst och väst, ("Ristiusu märtrid idas ja läänes"), 1979. Kolmkümmend kaasaja inimsaatust.
  26. Protest från Baltikum ("Proteste Baltikumist; toim.), 1979. Kirjastaja ("hiinakommunistlik") Oktoober…
  27. Frihalsad. 25 år med Erik Edin och LP-stiftelsen, ("Kaine. 25 aastat Erik Edini ja LP-sihtasetuga"), 1980. Biograafia ja reportaaziraamat organisatsioonist kus on usuga ravitud suurem osa joodikuid ja narkomaane kui vastavates riigiasutustes; LP viitab rootsi nelipühilaste ajaloolisele juhtkujule, Lewi Pethrusele. Palun vaadake ka nr 40.
  28. Don Gustavo och bläckfisken som åt bananer, ("Don Gustavo ja kaheksajalg kes sôi banaane"), 1980. Seiklusraamat Kesk-Ameerikast, kus ma 70. aastatel käisin vähemalt kord aastas ja kus J-mal vôi saatus päästis mind ka ohtlikkudest olukordadest.
  29. Baltikum, 1980. Rootsi Välispoliitilise instituudi väljaanne.
  30. Dessa mina minsta. En bok om Britta Holmström och IM, ("Need mu väiksemad vennad. Raamat BH:st ja IM:ist"), 1982. Elulookirjeldus ja reportaaziraamat ristiusu abitegevusest môôda maailma.
  31. Sådan är socialismen, ("Taoline on sotsialism"), 1982. Vaidlusraamat sotsialistlikes riigi- ja majanduskorralduste raskustest erinevates maailmakaartes
  32. Paulus (Lennart Frantzéni joonised), 1982. Usklik lasteraamat.
  33. Petrus (Lennart Frantzéni joonised), 1982. Usklik lasteraamat.
  34. Vem bestämmer?, ("Kes otsustab?"), 1982. Ühiskonnateaduse ôpik algkoolilastele.
  35. Vindens barn. Om medlöperi förr och nu, ("Tuule lapsed. Kaasajooksmisest ennem ja nüüd"), 1983. Rikkalikult dokumenteeritud vaidlusraamat sellest kuidas maailma kultuurielu suurkujud on küünilisusest vôi lapsikusest vôi muudel pôhjustel toetanud kôige vastikumaid diktaatoreid - Stalinist Hitlerini, Maost Fidel Castroni. Tugevalt lühendatut eestikeelne väljaanne Loomingu raamatukogus, nr 10:1990 (tôlkinud Anu Saluäär).
  36. Vingar över Amazonas, ("Tiibadega Amazoonases"), 1984. Reportaaziraamat rootsi misjonärist lendurist Roland Silénist ja indiaanlastest Andides ja Amazonases.
  37. Låt Pysslingen leva, ("Laske Pisikesel elada"; toim), 1984. Vaidlusraamatuke alternatiivsest lastehoidmisest erapäevakodudes.
  38. Hoppets öar. Med Wiktor Norin i världen, ("Lootuse saared. WN:iga maailmas"), 1985. Veel üks elulookirjeldus ja reportaaziraamat rootsi kristlase abitegevusest môôda maailma.
  39. Raoul Wallenberg. Igår, idag, 1985
  40. Huvudjägarna i Himalayas skugga, ("Skalbikütid Himalaja varjus"), 1985. Perekonnaga tehtud fotoraamat.
  41. Medborgarboken ("Kodanikeraamat"; koos Sven Holmstrandiga), 1986. Ühiskonnateaduse ôpik pôhikoolide kôrgstaadiumile.
  42. Lag i olag, ("Segased seadused"), 1988. Vaidlusraamatuke ettevôtjate segadustest seadustega.
  43. Visst finns det hopp, ("Muidugi on lootust"), 1989. Teine raamat Erik Edinist ja LP-sihtasetusest,milles veelgi rohkem endiseid joodikuid ja narkomaane kirjeldavad oma päästmist.
  44. Estland vaknar, ("Eesti ärkab"), 1989. Intervjuu-, reportaazi- ja vaidlusraamat pärast seda kui sain üle 18 aasta viisa Eestisse.
  45. Handbok för rätt, ("Õiguslik käsiraamat"), 1989. Praktilisi nôuandeid rootslastele kes tahavad enda ôiguseid ametkondadelt nôuda.
  46. Tallinn - en personlig vägvisare, ("Tallinn - isiklik teenäitaja"), 1990. Reisukäsiraamat Gustav Germani värvifotodega.
  47. I svenska fotspår. Människor och miljöer i Estlands svenskbygder, ("Rootslaste jälgedes. Inimesi ja olukordi rootslaste asualadel Eestis"), 1990. Reportaazid. Lühendatud eestikeelne väljaanne, "Rootslaste jälgedes", Kupar 1991 (tôlkinud Enno Turmen).
  48. Estland - en personlig vägvisare, ("Eesti - isiklik teenäitaja"), 1990. Reisukäsiraamat Gustav German´i värvifotodega.
  49. Baltikum. Boken om Estland, Lettland och Litauen, ("Baltikum. Raamat Eestist, Lätist ja Leedust"), 1991. Rikkalikult piltidega varustatud käsiraamat. Arnold Rüütel saab esimese eksemplaari mu Baltikumi käsiraamatust - tänutäheks eestikeelse eessôna ja muu eestEessônad kirjutasid kolm tippjuhti: Arnold Rüütel ning all vasakul Läti Ülemnôukogu presiidumi esimees Anatolijs Gorbunovs ja paremal Leedu president Vytautas Landsbergis. Kôige kolmega oli mul hea koostöö "laulva revolutsiooni" aastatel ja tôlkisin nende artikleid ka välislehtedele. Läti tippjuht Anatolijs Gorbunovs saab ka käsiraamatu......samuti nagu Leedu president Vytautas Landsbergis.
  50. Sverige och Estland. Äntligen goda grannar?, ("Rootsi ja Eesti. Ometi head naabrid?"), 1991. Peaaegu akadeemiline uuring rootsi-eesti suhete ajaloost.
  51. Riga - en personlig vägvisare ("Riia - isiklik teenäitaja"; koos Argita Daudzega), 1992 Reisukäsiraamat Leons Balodise värvifotodega.
  52. Vilnius - en personlig vägvisare, ("Vilnius - isiklik teenäitaja"), 1992. Reisukäsiraamat Antanas Sutkuse värvifotodega.
  53. Turismiraamat Eestist.....Tallinnast

    ...Riiast...ja Vilniusest

  54. Synvändan (Silmadeavaja), 1994.
  55. Kommunismen och Baltikum, 1999. Pisiraamat kommunismi inimkonnavastastest kuritegudest Balti riikides, väljaantud rahvusvaheliseks seminariks Stockholmi Riigipäevahoones 1999 a. kevadel kus esinesid ka president Lennart Meri ning rahvusvahelise pôhiteose "Kommunismi must raamat" peatoimetaja, prantslane Stéphane Courtois.
  56. Helig dåre (Püha hull), 2001. Kolmas ja viimane (?) raamat Erik Edinist ning ta ravi- ja abitegevusest alkoholistide ja narkomaanidega.